Svet-Stranek.cz
Petia's Style

Barevná typologie a barvy:Osobní stránka stylistky, vizážistky a typoložky Petii.

Barevná typologie a barvy

Barevná typologie

Každá z nás chce být krásná, ale mnohdy nevíme, jak toho docílit. Jaké barvy se nejvíce hodí k našemu barevnému typu, jakými šperky se máme krášlit, jakými doplňky podtrhnout styl oblékání a jak se líčit? Barevná typologie Vám s tím pomůže.
Barevné typy dělíme na Jaro, Léto, Podzim a Zimu. Z toho Léto a Zima jsou studené typy a Jaro a Podzim typy teplé.

Barevná typologie nevymezuje barvy které může daný typ nosit, ale určí správný odstín od všech barev včetně černé a bílé.

Barevný typ - Jaro

Jarní typ

Jarní typ je něžný, křehký a to peřdevším barvou pleti. Je bledá až průsvitná s jemným meruňkovým nádechem. Jarní typy vyzařují teplo a světlo. Důležité je podtrhnout jemnost a vyhnout se bílé a tvrdým kontrastům.

Pleť: je jemná, barevně nestejnorodá, přechází od slonoviny po barvu broskví. Je světlá, zlatavá, často s růžovým podtónem. Zdá se citlivá a často na slunci zrudne, ale i přes to dobře hnědne až do syté hnědi. Pokud má jarní typ pihy, jsou zlatohnědé.

Vlasy: jsou plavé, v barvě lnu, medu či slámy. Mohou být i rusé, jahodově červené nebo dokonce hnědé, vždy se zlatými odlesky

■příznivé barvy: všechny teplé tóny plavé stupnice od světlé barvy pšenice do medově zlaté se světlými pramínky v zlatě plavých tónech. Vzásadě by si jarní typy měly spíše vlasy zesvětlovat, než nechat si je ztmavovat, aby zdůraznily svoji jemnost.

■Rozhodně se vyhýbat: ohnivě rudé, všem odstínům zrzavé i hnědým tónům

■Pokud melír, mohou si si dovolit i odvážnější proužky, jako je například oranžová, čokoládově hnědá nebo cihlová červeň

Ideální barvy: barvy vaječných skořápek, smetanovou, okrovou, krémovou, nugátovou, barvu velbloudí srsti, meruňkovou, jemně korálovou červeň, lososvou, hráškově zelenou, jablkovou, mátovou, světlý tyrkys, jasný akvamarín, královskou modř i barvu nebe = modré odstíny se žlutým podtónem, jemnou jasně fialovou, z šedých barev jen teplou šedomodrou nebo teplou holubičí šeď. Černou barvu raději ne.

Šperky: slonovina, modrý safír, jemný tyrkys, narůžovělý korál, světlý jantar, krémové perly, žluté zlato s matným povrchem a taktéž i stříbro s matným povrchem, dřevěnné šperky

Brýle: odlehčené jemné pastelové barvy nebo bez obrouček

Make-up: jemný a průsvitný, nic nepřekrývat, vyhnout se výrazným a kontrastním barvám.

■meruňková, broskvová, korálová, humrově červená, světle hnědá, případně zemitě hnědorůžová

■stíny měkké, mléčné v pastelových barvách, lososvá, okrová, lipově zelená, tyrkysová, teplá růžová, tužka v barvě duhovky, bílá kajalová tužka na dolním víčku, řasenka může být barevná (modrá, zelená...)

■oči i rty líčit stejně intenzivně

Barevná typologie - Léto

Letní typ

Letní typ je velmy světlý s nádechem do popelava, s jemnou mléčně bílou pletí s namodralým podtónem. Opalují se snadno do barvy lískového oříšku. Když má pihy, tak šedohnědé nebo šedorůžové.


Vlasy: popelavé, od platinových blond až po tmavohnědé, velmi jim sluší stříbřitý melír

■příznivé barvy: všechny chladné a tlumené barvy vlasů, v oblasti světlých barev jsou to stříbřité tóny od platinových až po popelavě plavou. U hnědých jsou to všechny odstíny bez zlatavých efektů a na červené stupnici modravě červené

■rozhodně se vyhýbat: příliš tmavým hnědým tónům, které způsobí, že barva pleti pak vypadá neduživě a fádně. Dále nejsou vhodné všechny červenatě měděné tóny, které se nesnáší s namodralou pletí.

Ideální barvy: bílá do šeda, modrá, barvy do růžova a včechny barvy s tímto nádechem (starorůžová, šeříková...), červeň zralých třešní, malinová, melounová, vínová, kouřově modrá, nebesky modrá, džínová modř, modrozelená, barva smaragdu i ocelově šedá. Ze žlutých jen citrónová a vanilková. Nejtmavější barvy, které se pro letní typy hodí, jsou vínová, švestková, námořnická modř, barva coca-coly a červenohnědá s nádechem do šeda.

Šperky: platina, bílé nebo červené zlato, stříbro s ušlechtilou ocelí, matné povrchy. Kameny jako je achát, opál, akvamarín, diamant, růženín, mléčné jadeity s nádechem do modra, rubín, granát, šedé a narůžovělé perly.

Brýle: obroučky stříbrné nebo červené, chladně působící kovy i všechny barvy léta. Nejlépe obroučky nahoře stříbřitě šedé a dole průhledné.
Make-up: něžné, ledové tóny, tlumené barvy, perleť na oči i rty

■stíny: šedavé, stříbřité, tlumené pastelové, řasenka kouřově modrá, šedá, černá

■rty: starorůžová, azalkové barvy a barvy fuksií, slézu a purpurová, ostrá kontura a zářivé rty jsou u letních typů dost důležité

■je důležité zvýraznit buď rty nebo oči, jinak vypadá zmalovaně

Barevný typ - Podzim

Podzimní typ

Podzimní typ má nažloutlý podtón pleti. Pokud je pleť jelmi světlá, málokdy se prokrví, takže je bez červeně ve tvářích a špatně se opaluje. Pihy jsou zlatohnědé.

Vlasy: mají medový lesk ať jsou jakkoli tmavé (od plavé až po kaštanově hnědou). Odsíny medové, mrkvové až po barvu mědi, karneolu, kaštanu a tmavě hnědou, ale vždy se zlatými odlesky.
příznivé barvy: všechny plavé barvy vlasů, rudé a hnědé tóny přecházející do zlatavých a měděných tónů, například zlatooranžová, tiziár, kaštanová, mrkvově oranžová
vyhýbat se: opravdické blond, která dělá tento typ fádním, dále modrofialovým tónům, v kterých barva pleti působí žlutě
zapomenout na kontrastní barvy a raději zvolit tón, který se co nejvíce přibližuje přirozené barvě

Ideální barvy: slonovina, barva přírodní vlny, zlatě rezavá, hořčicová, slunečnicově žlutá, barva přezrálé kukuřice, vaječného žloutku, oranž a červeň vlčího máku, rajských jablíček, broskvová, švestková, ostružinová, všechny načervenalé odstíny modré, petrolejová, také všechny odstíny teplé hnědé, ale také hnědozelená – khaki, olivová, tmavá jedlová zeleň, slunná hrášková, rákosově zelená i barva mechu, zemité a barvy padajícího listí

Šperky: přírodní materiály: dřevo, kůže, jantar, slonovina, rohovina, ozdoby z peří, koření, měď, bronz, lesklé žluté zlato, nažloutlé a medové perly, sytě červený korál, žlutozelené jadeity, zlatavě žluté topasy, teplé acháty

Brýle: podle pleti, od světlých, průhledných až po syté barvyp odzimu

Make-up: vždy jemný, lehký, místo tvářenky pudr terakota barvy. Méně je u tohoto typu více
stíny mohou být v barvách lilku, taftové nebo listové zeleně, v koutku žlutozlatý stín, večerní líčení pomocí zlatavých efektů, řasenka hnědá i hnědé obočí
rtěnka hnědooranžová, výrazně hnědá, na večer oranžová se zlatým leskem
vždy zvýraznit oči nebo rty
pozor na barvy a přelíčení, u tohoto typu je důležitý přirozený vzhled

Barevný typ - Zima

Zimní typ

Zimní typ vyniká kontrasty. Typ sněhurky: tmavé vlasy, růžovobílá, mléčná pleť bez červeně na tvářích nebo s olivovým nádechem, bělmo očí je chladně bílé a vytváří kontrast s barvou očí. Oči jsou hluboké a jasné.

Vlasy: většinou velmi tmavé, černé, modročerné, hnědé nebo dokonce popelavě světlé se stříbřitým podtónem.
příznivé barvy:všechny tmavohnědé tóny, které zdůrazňují přirozený tmavý typ. Zvlášť rafinovaný je černomodrý tón. Ve stupnici červených tónů je to červenofialová barva borůvek nebo ostružin
rozhodně se vyhýbat: všem odstínům blond a všem hnědým se zlatým odleskem, s nimi vypadá tento typ nudně a fádně

Ideální barvy: mohou si dovolit kombinaci nejčernější z černých s nejsvětlejší z bílých. Jsou chladné, čisté, nemíchané, kontrastní, zářivé i tzv. Neonové
vyhýbat se hnědé, zimní typ vždy působí lépe v černé nebo antracitové
kombinovat je třeba s růžovou, ledově žlutou, azalkové barvy, třešňová, chladná ostrá fialová, lahvová zeleň, smaragdová, ledově modrá a barva noci, modročerná, modř hořců, azurová, námořnická, indigo, také šeříkové barvy a všechny stříbřitě šedé, lesklé barvy

Šperky: velkoplošné, blýskavé, nápadné, avantgardní, extravagantní, diamanty, brilianty, krystaly, štras, indický granát, černý onyx, černý jantar, černé i bílé perly, mohou být i šedé a to ve více řadách, tmavozelený smaragd, platina, bílé zlato a lesklé stříbro

Brýle: v plných, chladných tónech, které výrazně rámují skla

Make-up: POZOR! Výraznému zimnímu typu příliš barev škodí. Podklad vždy lehký a světlý
rtěnka: v sytých, výrazných barvách, s použitím konturovací tužky
růž na tvář v tomtéž odstínu
oční make-up jen decentní, ale jasný
zvýrazněte buď rty nebo oči
pokud použijete výrazně červenou rtěnku, doplňte stejnou červenou i oděv či doplňky (kabelka, boty...)Charakteristika barev: podle odborníků barvy silně ovlivňují psychiku člověka, ovlivňují nás jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické.

O tom, jak hodně člověka ovlivňují barvy, svědčí třeba i to, jak často se barevná přirovnání objevují v běžném hovoru: Vidím to bledě, Svět je růžobý.

Odborníci prokázali, že barvy ovlivňují i pracovní výkon.

 

Šedá: lidé, kteří mají nudnou práci a navíc ještě pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti. Šedá ve větším množství může vést až k depresi. Je to barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.

 

Modrá: pro místnost, která se využívá pro porady, se hodí světlé odstíny modré, mají totiž nejem uklidňující vliv, ale zároveň i podporují komunikaci. Tato barva představuje opatrnost, rozvážnost. Je to business barva - např. pro logo, nejpopulárnější na světě.

 

Žlutá, oranžová, zelená: pokud chcete, aby Vám mozek pracoval na sto procent a abyste začali chrlit nápady, zvolte syté odstíny těchto barev. Takové místnosti se dobře využívají tehdy, kdy je potřeba něco kreativně vymyslet.

 

Žlutá: působí jasně, povzbudivě a rozveseluje, je to symbol moudrosti a vysoké inteligence, působí pozitivně na nervy a paměť. Je to barva šéfů, na nižších pozicích přináší spoustu problémů. Hodí se pro zasedací místnosti, mrazírny.

Oranžová: barva plná ctižádosti, má zvědavou povahu. Temperamentní, dynamická, tvůrčí, kreativní, ženská sexuální čakra.

Zelená: představuje kreativitu, citovost a schopnost pomáhat jiným lidem, rozdáváte lásku a motivujete. Hodí pro studovny, úřady, dílny, kuchyně, lékárny.

 

Světle žlutá, meruňková: Tyto barvy působí velmi optimisticky, hodí se proto do ordinací lékařů nebo do operačních sálů.

 

Meruňková: obnovuje, oživuje a jemně stimuluje, odstraňuje emocionální blokády, je nejblíže k barvě pokožky, proto udržuje v proudu životní energii.

 

Červená: impulzivní až agresivní, své názory prosazujete, i když nemáte pravdu. Barva chtíče, provokující, pro opačné pohlaví je barva pozitivní, pro stejné pohlaví je nevděčná. Tipická pro mnoho kultur. Hodí se i pro konzervativní pozice. Žena s rudými rty si jde za svým cílem.

 

Černá: citlivost a tajnůstkářství, filozofové a diplomati. Barva smutku, je univerzální. Je konzervativní i sexy zároveň.

 

Fialová: vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony, na své okolí i sebe máte zřejmě přehnané nároky. Barva pro ,,drbny", chce nahlížet za oponu. Představuje sny, fantazii, útěk od reality.

 

Hnědá: prozrazuje, že jde o člověka důvěřivé, milé a klidné povahy, nechybí mu lidskost a silně vyvinutý smysl pro spravedlnost. Nejideálnější barva pro to zůstat v davu, bez ambic růstu, nestoupá nahoru. Pro sekretářku hnědá ano, pro šéfa NE. Představuje mužský silový symbol.

 

Růžová: prozrazuje semtimentalitu a jemnost, charakteristické jsou romantické city a okrášlováni sebe sama. Probouzí soucit, přátelství a lásku, zahání hněv a pocit opuštěnosti.

 

Zlatá: dává pocit hojnosti, lesku a nadbytku, je to barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, zastupuje idealismus a šlechetnost, podporuje ducha na cestě k moudrosti.

 

Tyrkys: barva sebeznázornění, podporuje sebevědomí a podněcuje fantazii a spontánnost, je to barva přátelských citů, sympatie a pospolitosti, tlumí touhu po uznání, náladovost a předsudky.

 

Indigo: symbol mystických hranic a spirituálních sil, zastupuje dokonalou neporušenost, skvělé zdraví, vyrovnanost a důvěru.

 

Bílá: tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní, kteří nic neodpustí sobě ani svému okolí. Je barvou radosti, naděje, nevinnosti a čistoty, optimismu, začátku i konce. Budí dojem neohraničenosti, dává sílu, je světlem, které očisťuje celou energetickou soustavu